Festivalul euroregional de teatru Timişoara
Imagini
Informații
Descriere
PROGRAM:
23 Mai, SÂMBĂTĂ
18:30 - Foaierul teatrului
- Deschiderea oficială a Festivalului Euroregional de Teatru Timișoara
19:00 - Sala Mare
Via Negativa – Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely – Asociația MASZK – Teatrul Kosztolányi Dezső – Infant (RO, HU, SRB, SLO)
Via Negativa: Manipulări (premieră)
R.: Bojan Jablanovec
24 Mai, DUMINICĂ
17:00 - Sala Studio
Teatrul Maladype, Budapesta (HU)
Ernella la Lupi
R.: Hajdu Szabolcs
20:00 - Sala Mare
Teatrul Iugoslav de Dramă, Belgrad (SRB)
Feodor Dostoievski: Crimă și pedeapsă
R.: Ana Tomović
25 Mai, LUNI
19:00 - Sala Mare
Teatrul Național Sloven de Dramă, Ljubljana (SLO)
Stanisław Ignacy Witkiewicz: Locomotiva nebună
R.: Jernej Lorenci
22:00 - Atelier de pictură
Auăleu Teatru, Timișoara (RO)
Casa din copac
R.: Ovidiu Mihăiță
26 Mai, MARȚI
17:00 - Sala Mare
Teatrul Regal Zetski dom, Cetinje (MNE)
Slobodan Šnajder: Enciclopedia timpului risipit
R.: Lidija Dedović
21:00 - Sala Mare
Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely, Timișoara (RO)
Kokan Mladenović–Góli Kornélia: Opera cerșetorilor
R.: Kokan Mladenović
27 Mai, MIERCURI
18:00 - Sala Mare
Teatrul HKD – Festival Internațional al Teatrelor Mici, Rijeka (HR)
Oliver Frljić: Aleksandra Zec
R.: Oliver Frljić
21:00 - Sala Mare
Arta Spectatorului S.R.L. – Teatrul Szkéné, Budapesta (HU)
Cervantes: Don Quijote
R.: Rába Roland
28 Mai, JOI
17:00 - Sala Mare
Teatrul din Novi Sad, Novi Sad (SRB)
Katona József: Banul Bánk
R.: Urbán András
21:00 - Sala Mare
Teatrul Național din Sombor, Sombor (SRB)
Fedor Šili: Vrăjitorul
R.: Boris Liješević
29 Mai, VINERI
17:00 - Sala Mare
Teatrul Național Sârb, Novi Sad (SRB)
Lev Tolstoi: Moartea lui Ivan Ilici
R.: Tomi Janežič
30 Mai, SÂMBĂTĂ
17:00 - Sala Mare
Teatrul Clasic Ioan Slavici, Arad (RO)
Joël Pommerat: Reunificarea celor două Corei
R: Radu-Alexandru Nica
21:00 - Sala Mare
Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely –Teatrul German de Stat,Timișoara (RO)
Moliendo café
R.: Silviu Purcărete
PROGRAM (HU)
MÁJUS 23., SZOMBAT
18:30 - Előcsarnok
- A Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozó hivatalos megnyitója
19:00 - Nagyterem
Via Negativa – Csiky Gergely Állami Magyar Színház – MASZK Egyesület – Kosztolányi Dezső Színház – Infant (RO, HU, SRB, SLO)
Via Negativa: Manipulációk (bemutató)
R.: Bojan Jablanovec
MÁJUS 24., VASÁRNAP
17:00 - Stúdió
Maladype Színház, Budapest (HU)
Ernelláék Farkaséknál
R.: Hajdu Szabolcs
20:00 - Nagyterem
Jugoszláv Dráma Színház, Belgrád (SRB)
Fjodor Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődés
R.: Ana Tomović
MÁJUS 25., HÉTFŐ
19:00 - Nagyterem
Szlovén Nemzeti Színház – Dráma Tagozat, Ljubjana (SLO)
Stanisław Ignacy Witkiewicz: Az őrült lokomotív
R.: Jernej Lorenci
22:00 - Festőműhely
Auăleu Színház, Temesvár (RO)
A fára épített ház
R.: Ovidiu Mihăiță
MÁJUS 26., KEDD
17:00 - Nagyterem
Zetski dom Királyi Színház, Cetinje (MNE)
Slobodan Šnajder: Az elvesztegetett idő enciklopédiája
R.: Lidija Dedović
21:00 - Nagyterem
Csiky Gergely Állami Magyar Színház, Temesvár (RO)
Kokan Mladenović–Góli Kornélia: Koldusopera
R.: Kokan Mladenović
MÁJUS 27., SZERDA
18:00 - Nagyterem
HKD Színház – Nemzetközi Stúdiószínházi Fesztivál, Rijeka (HR)
Oliver Frljić: Aleksandra Zec
R.: Oliver Frljić
21:00 - Nagyterem
Nézőművészeti Kft. – Szkéné Színház, Budapest (HU)
Cervantes: Don Quijote
R.: Rába Roland
MÁJUS 28., CSÜTÖRTÖK
17:00 - Nagyterem
Újvidéki Színház, Újvidék (SRB)
Katona József: Bánk bán
R.: Urbán András
21:00 - Nagyterem
Zombori Nemzeti Színház, Zombor (SRB)
Fedor Šili: A varázsló
R.: Boris Liješević
MÁJUS 29., PÉNTEK
17:00 - Nagyterem
Szerb Nemzeti Színház, Újvidék (SRB)
Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála
R.: Tomi Janežič
MÁJUS 30., SZOMBAT
17:00 - Nagyterem
Ioan Slavici Klasszikus Színház, Arad (RO)
Joël Pommerat: A két Korea újraegyesítése
R: Radu-Alexandru Nica
21:00 - Nagyterem
Csiky Gergely Állami Magyar Színház – Állami Német Színház, Temesvár (RO)
Moliendo café
R.: Silviu Purcărete